مقاله رشته مهندسی شماره 10 (5 مقاله)
مقاله در پسوند آفیس (doc) می باشد و قابل ویراستاری می باشند
تعریف ساختمان هوشمند  10 صفحه 
چوب 5 صفحه 
خاك برداری ، اجرای فنداسیون ، نصب صفحات زیر ستون ، ساخت تیر و ستون از ورق ، برپایی اسكلت فلزی  50 صفحه
ساختمان سازی 50 صفحه
سد 30 صفحه

برای خرید کلیک کنید
**

در زیر نمونه ای از هر 5 مقاله را به ترتیب خواهید دید
(1-1)تعریف ساختمان هوشمند 
بطور کلی ساختمان هوشمند، ساختمانی است كه مجهز به یك زیرساختار ارتباطاتی قوی بوده كه می‌تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیتهای متغیر محیط عكس‌العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساكنین ساختمان این اجازه را می‌دهد كه از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد. 
مانند همه صنایع در حال رشد دیگر، در این صنعت نیز رقابت هایی به چشم می خورد. ما باید متوجه این موضوع باشیم كه بیشتر گسترش در هر صنعتی را سازندگان آن صنایع بوجود می آورند و نه خریداران آنها. برای مثال با یك نگاه به صنعت اتومبیل سازی متوجه می شویم كه، هر چقدر یك اتومبیل بیشتر لوكس باشد، همانقدر بیشتر مجهز به تجهیزات الكترونیكی است. این تجهیزات الكترونیكی، كارهایی را انجام می دهد كه لزوماً قابل استفاده در همه جا و بوسیله همه كس نیست. ولی بسیاری از همین تجهیزات كه قبل از این به عنوان تجهیزات اضافی بر روی اتومبیل ها تلقی می شدند امروزه بعنوان تجهیزات استاندارد برای اتومبیلها محسوب می شوند. برای مثال چند نفر از ما به یاد داریم كه كمربند ایمنیبصورت اتوماتیك تنظیم نمی شود؟  یا اینكه روزانه چند اتومبیل بدون كولر در ایران فروش می رود؟ 
 اگر این سوالها پانزده سال پیش پرسیده می شد حتما جوابها بسیار متفاوت از جوابهای امروز بود. 
هزینه های جاری یك ساختمان معمولاً هزینه های سربار زیادی را برای انواع مشاغل و ساکنان ایجاد می كند و همین موضوع می تواند در سود دهی نقش عمده ای را ایفا نماید. به علاوه، خیلی از سازمانها در دنیا به صرفه جویی در مصرف انرژی و هرچه بهتر كردن محیطهای کاری و زندگی خود روی آورده اند. 
صاحبین مشاغل مختلف به صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی محیط زندگی و كم كردن هزینه های سرویس و نگهداری، برای اینكه بتوانند به هدف نهایی خود برسند و نیاز به امنیت و در دسترس بودن اطلاعات در زمان حقیقی را برآورده نمایند روی آورده اند تا جایی كه این تغییرات حتی در شركتهای بسیار كوچك نیز به چشم می خورد. 
مدت زیادی نیست که بحث درباره موضوع ساختمان های هوشمند در محافل عمومی مطرح گردیده است. حال ببینیم كه واقعا یك ساختمان هوشمند چگونه ساختمانی است؟ 
تعریفی که در باره یك ساختمان هوشمند عنوان می شود اینچنین است : 


*****************

چوب..
M D F
تخته فیبر نیمه سخت (MDF): 
ام.دی.اف برای اولین بار در در سال 1965 در امریكا ساخته شد هم اكنون به نام تخته بارابورد به بزار عرضه می شود .ام.دی.اف دارای بافتی بسیار متراكم می باشد . روكشهایی از چوب و مصنوعات روكشی بر روی این محصول چسبانده می شود مانند: روكش آلدر، روكش فرمیكا كه نوع فرمیكا مقاوم نسبت به آب می باشد. نوع الدر آن نسبت به آب و سایر عوامل مقاوم نمی باشد  .تخته فیبر سخت: در سال 1926 اولین كارخانه تولید اچ.پی.ال در شهر لورل تاسیس شد كه این واحد در حال حاضر بزرگترین كارخانه تولید كننده اچ پی .ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:
روكوب گونیایی: این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است وبرای پوشش دیوار ها به كار می رود 
روكوب مربعی: گاهی صفحات روكوب را به شكل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش كف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود.

-----------------------------------------------------
H P L
فرمیكا با اسم اختصاری HPL كه مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد یك كلمه اسپانیایی و معرف ورقه ای است مركب كه از چندین لایه ساخته شده از الیاف (مثل كاغذ)آغشته به رزین های عمل كننده در گرما (گرما سخت)كه تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پاسگال به هم چسبیده باشد. یك یا دو سطح فرمیكامی تواند از ورقه های رینگی یا تزیینی آغشته به رزین ملامین پوشیده شود .در ایران به تولید ورقه های فرمیكای ضد حرارت و رطوبت پرداخته می شود و در حال حاضر از كشورهایی نظیر هند، تركیه، سوریه،... نیز وارد می شود. مواد اولیه معمولی جهت ساخت فرمیكا یا HPL عبارتند از: كاغذ كرافتك، كاغذ دكورتیو ، رزین فنلیك ، و رزین ملامین می باشد. 


*******************

پاك سازی خرابه
کارفرما برای صرفه جویی در وقت و هزینه عملیات پاك سازی  و گودبرداری را به یك اكیپ پیمانکار سپـرده و پـس از بستن قـرار داد پیمانکـار طبق قرار داد منعقد شده موظف می شود خرابه پر از زباله جات را تمیز کرده و به بیرون از کارگاه منتقل کند. 
یك نكته حائز اهمیت در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز رعایت كامل نكات ایمنی می باشد.  می دانیم كه امروزه طبق آئین نامه سازمان نظام مهندسی ایران  سازه های فلزی باید از تیرآهن ضرب دری در سازه های خود استفاده كنند و نیز    سازه های بتونی كه با سیستم دیوار باربر اجرا می شوند باید دارای شناژ بندی افقی و عمودی طبق قوانین مندرج در آئین نامه باشند. می دانیم كه این عمل برای مقابله سازه با نیروهای جانبی می باشد. 
حال با توجه به اینكه كشور ما در منطقه ی زلزله خیز قرار گرفته اجرای این نكته از الزامات و دارای اهمیت فوق آلعاده ای می باشد.       

گودبرداری  
یـك لـودر چـرخ لاستیكی بـه كـارگاه آورده شد و سپس لودر شروع به كار کرد. سپس خاک حاصله را توسط همان لودر در یك کامیون بارگیری کرده و بـه مكان دیگری انتقال دادیم.
برای عبور و مرور لودر هنگام گودبرداری به محل كارگاه یك رمپ ایجاد كرده بودیم كه پـس از اتمام کار لودر آن را توسط کارگران و دست افزار بیل و كلنگ تخریب نمودیم .
كـارگـران به وسیله ی بیل و کلنگ مشغول تخریب و خاک برداری رمـپ گردیدند. پس از اتمام کـار و پـایان این مرحله سطح کار ــ زمین كارگاه ــ را کاملا آب داده و توسط غلتک دستی کوبیدند.تا سطح کـار کاملا متراکم شود و بعدهـا در اثـر وزن ساختمان نشست نـكـنـد .
البته باید  متذكر شوم كه قبل از شروع به گودبرداری باید درخت و بوتـه های احتمالی را كه در محل كارگاه موجود است از محل كار جمع آوری نمود كه به این كار عملیات بوته كنی می گویند. 
همچنین باید محل چاه های قدیمی یا تختـه سنگ و موانعی را که ممکن است موجب حادثه شوند شناسایی و نسبت به ایمن سازی آنها اقدام نمود. و نیز اگر با گود برداری پایداری ساختمان هـای مجاور دچـار مخاطره می شود بـاید از ایمنی آنها بوسیله شمع بندی زیر پایه هـا، سپر و مهار کردن ساختمان هـا بطور مطمئن اطمینان حاصل نمود. 
این عوامل حفاظتی باید تـا رفع خطر مرتباً به وسیله ی اشخاص ذیصلاح بـازدید شـونـد تـا موجبات حفاظت مـوثـر ساختمان هـای مجاور و امنیـت جانی كـارگـران و هـمـسـایـه هـا نـیـز تـامیـن بـاشـد. پیمانکارموظف است تجهیزات ایمنی لازم بـرای حفاظت کارگران را در اختیار آنها قرار دهـد. در حفاری با بیل و کلنگ کارگران باید فاصله کافی ازیكدیگر داشته باشند. در گـودالـهـا و شیارهـای عمیق کـه عمق آنها از یك مـتـر بیشتر باشد نباید کارگران را به تنهایی بکار گمارد . 
خاکـبـرداری در زمین هـای بـا رطـوبـت طبیعی را می تـوان تـا عمق یك مـتـر، بـرای مـاسـه 25/1  مـتـر، برای ماسه رس دار 5/1  مـتـر، بـرای خـاک رس 2  مـتـر و برای خاک بسیار متراکم را بدون پایه هـای ایمنی، سپر و حائل انجام داد. در سـایر موارد بـا تـوجـه بـه جنس خاک ، عمق گـودبـرداری و شرایط ترافیكی اطراف تدابیر ایمنی لازم توسط مسئولان اتخاذ می گـردد. لازم ذكر است كه خاك این منطقه از جنس رس می باشد.  


*******************

مقدمه:
در قرون اخیر كه رشد جمعیت در دنیا به طور چشمگیری رو بر ازدیاد نهاد و بشر از لحاظ علمی و فنی مشكلات بسیاری را حل نمود در ساختن مسكن نیز مانند سایرموضوعات تحولات عمده ای به وجود آورد و دیگر ساختن خانه های تك واحدی جوابگوی احتیاجات جوامع شرق نبوده و بهمین علت سیستم خانه سازی به كلی دگرگون شده و استفاده از مصالح مقاوم نیز مانند فولاد و سیمان در ساختمان رایج گردید و در اثر دسترسی به این مصالح و امكانات دیگر گسترش شهرها از حالت افقی به عمودی تبدیل شد و امر آپارتمان سازی در ساختمان های چندین طبقه متداول گردید .
برای احداث ساختمان و ابنیه در مدت كوتاه استفاده از بتن پیش ساخته بسیار حائز اهمیت است تمامی ساختمانهای ائم از ساختمانهای صنعتی پاركینگها ساختمانهای تجاری ، مجتمع های مسكونی ، هتلها ، مدارس ، مراكز تفریحی پلها و انواع سازه های دیگر را می توان با استفاده از بتن پیش ساخته احداث نمود محاسنی كه توسط طرفداران این روش ساخت مطرح می شود قسمتی به پیش ساختگی قسمتی به پیش تنیدگی و قسمتی نیز به بتنی بودن آن مربوط می شود روشهای پیش ساخته فشرده نمودن جدول زمانی اجراء پروژه كاهش مدت زمان ساخت را میسر می سازد.  
شرح مختصری از فرایند تولیدی یا خدماتی:
اجرای طرحهای ساختمانی  صدها  جزئیات فنی و ساختمانی و روابط پیچیده چند جانبه بین صاحب كار ، كار فرما، مجری طرح ،طراح، مجری ، ناظر، پیمانكار جز سازندگان مصالح و لوازم و فروشندگان آنها ، تولید كنندگان ، فروشندگان و اجاره دهندگان تجهیزات ، نیروی انسانی ، نهادهای مدیریت شهری و ادارات دولتی را شامل می شود.
اجرای طرحهای ساختمانی ممكن است به یكی از روشهای زیر انجام می پذیرد: 
-امانی :كه صاحب كار یا قائم مقام او (كارفرما یا مجری طرح) راسا عملیات اجرایی را مدیریت می كنند.
-مدیریت اجرا : كه صاحبكار شخصی را از طرف خود مامور اجرایی پروژه می نماید 
-پیمانكاران جز : كه در آن صاحبان كار هر قسمت  از پروژه را به پیمانكاران خاصی تحویل می دهند  


*******************

پیشگفتار 
سده های خاكی وپاره سنگی نسبت به سایرانواع سدها  انواع سدها(سدهای بتنی) در برابرزلزله  بیشتر مستعد تخریب می باشند .
باوجود این ، بررسی دقیق پایداری سدهای خاكی در برابر زلزله از پیچیده ترین مسائل در حوزه سازهای خاكی  است علت  این پیچیدگی وعدم قطعیت  درنتیجه گیری  در حال حاضر این است كه مجموعه ی معلومات وروابط بین آنها درتحلیل این مسأله بسیار متفاوت ومتنوع است .
تنوع  خواص بدنه سدهای خاكی مخصوصا رفتار دینامیكی  آنها ، گوناگونی جنس وضخامت وشرایط دیگر شالوده ی آنها ( كه هركدام در انتقال ،تضعیف ویاتقویت  امواج لرزه ای نقش اساسی دارند) ،وتفاوتهای اصولی ویژگیهای  موثر زلزله ها مانند فاصله مركز زلزله تا سد، شدن وطول امواج  ومیزان استهلاك همه عواملی  هستند كه هركدام  از آنها می تواند در واكنش دینامیكی  سد نقش  مهمی را داشته باشد. 
از اینرو باید انتظار داشت كه در یك تحلیل  دقیق ریاضی كه مبتنی ومبنای  قضاوت  و اطمینان طراح قرار میگیرد  ویژگیهای  متنوعی  كاملا مشخص وشناخته  شده باشد و ارتباط این ویژگیها با پایداری  براساس  یك تحلیل  ریاضی استوار باشد ، در غیر این صورت درجه اعتبار آن تحلیل یا میزان  ابهام  وتقریب  آن  مشخص نخواهد بود.
 سیر پیشرفت  شناخت  وچگونگی  تاثیر زلزله بر سد خاكی ؛
هرچند موضوع  آسیب پذیری سدخاكی در برابرزلزله از زمانهای قبل توجه  مورد توجه  بوده است، ولی چون اصولا تعداد  اندكی  از سدهای بزرگ در اثر زلزله آسیب دیده اند (مثل  سد شیفلید sheffield در سانتاباربارا Sonta Bara در زلزله سال 1950 ونیز تخریب خاكریزی به ارتفاع 5 متر در آنكوریج  در زلزله  سال 1964  آلاسكا  از اینرو نسبت به ماهیت  تاثیر زلزله  بر پایداری سدهای خاكی به طورجدی و قطعی برخورد نمی شد .با وجود این وباتوجه به اینكه  برخی از سدهای خاكی و برخی  ازخاكریزها در اثر وقوع زلزله آسیب دیدند  یا فرو ریختند  از اواخر  دهه ی 1950 به بعد در ایالت متحده  توجه  بیشتری  به موضوع  پایداری سدهای خاكی در برابر زلزله  معطوف  گردید  وبه تدریج  روش های  بررسی این مساله گسترش یافت.
بسیاری ازمهندسین براین عقیده اند  كه سدهای خاكی در برابر زلزله  اصولا  پایدارند وبه عنوان  مثال ، از سدهای  زیریاد می كردند :1-سد Crystal Springs نزدیك  سانفرانسیسكو، روی گس سان  اندر یاس( SanAndreas) كه در زلزله 1906 سانفرانسیسكو به اندازه ی 5/1  متر در اثر  حركت لغزشی گسل  جابجایی داشته ولی تخریب نشده است. 
2- سدهای دیگری كه در كالیفرنیا ونقاط دیگر، از اوایل قرن حاضر دستخوش  زلزله شده اند ولی تخریب نشده اند .
3-سد Hebgen كه در 210 متری گسل اصلی قرار دارد در زلزله  1957 موسوم  به زلزله Hebgen Lake به اندازه ی 5/6  متر جابه جا شده ولی تخریب نشده  كه مقطع آن در شكل (1) دیده می شود.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات