منوی اصلی
صدها چیز برای فروش


برای خرید کلیک کنید
می توان از هر کدام از روشهای زیر (سمت راست، <<تومان>> و سمت چپ به <<دلار پرفکت مانی>> استفاده کرد 

قیمت کتاب : 35000 تومان می باشد 


 ***

مقدمه:
خداوند با آن (آب باران) برای شما زراعت و زیتون و نخل و انگور می رویاند و از همه میوه ها، مسلما در این نشانه روشنی از برای گروهی که تفکر  می کنند.  سوره مبارکه نحل، آیه 11 )انسانهای عهد عتیق همان طوری که  به سبب نور،حرارت دهی، خورشید را خدای بزرگ روز و ماه را الهه زیبایی شب می پنداشتند و به درگاه آن خدایان خود ساخته دعا و نیایش به جا می آوردند بسیاری از روییدنی ها را نیز وابسته به آن خدایان موهوم مقدس می شمردند. متاسفانه چنین پندارهای دور از عقل سالم، در عصر اتم و فضا نیز بین بعضی از اقوام عقب نگاهداشته حتی در سرزمین های ابرقدرت وپیشرفته باقی مانده است شاید هم به دلیل آن بوده که می دیدند بعضی از روییدنی ها علاوه بر تغذیه انسان و حیوانات، بسیاری از عوارض و بیماریها را شفا می بخشد و یا حشرات زیان دار و موذی را دور ساخته ، نابود می سازد. در شاخه سم شنا سی ، دانسته شده است که عده ای از روییدنی ها ، سازنده های مواد سمی و خطرناکند. و نمی باید آنها را خورد، دست زد، بوکرد و یابه شعله آتش نزدیک ساخت ودراتاق در بسته با آنها سکونت نکرد. اما در مقابل،گیاهان زیادی نیز وجود دارند که از عطرهای دل انگیزی   می پراکنند هوای محیط را سالم و پاکیزه کرده و برای حفظ لباسها و دور ساختن حشرات موذی مفیدهستند. یا اینکه پوستها را در برابر نم زیاد مقاوم و غیرقابل نفوذ آب ساخته ، لکه های پارچه را پاک و آهار می دهند. مهم تر اینکه ازآنها می توان برای ذخیره و نگاهداری مواد غذایی استفاده کرد و غیره. ازگذشته ها کدبانوهای خانه کم و بیش با این خواص یادشده روییدنی ها آشنا بودند اما با ساختن ماشین ها و فراورده های صنعتی و شیمیایی، شاید تقریبا استفاده از گیاهان متروک مانده است. و دیگر مثل گذشته شستشوهای هفتگی جامه ها را باساپونر،گردسرخس و
صابونهای ساخته شده با شیره کاج، روغن زیتون انجام نمی دهند،ظروف آشپزخانه، شیشه ها را پاک وتمیز نمی کنند. ولی درعین حال ، هنوز هم بسیاری از کدبانوها هستندکه به طور قابل اطمینان ازصابونهای ساخت مواد گیاهی و یابه عنوان داروی قی آور، مسهل، اماله و یا رفع سردرد، بیخوابی وغیره ، ازمحصولات گیاهی استفاده می کنند.

 هدف ما از نگارش این کتاب زنده کردن این باور که گیاه موجودی است برای درمان، غذا و کاربرد برای ما و خدای بزرگ این موجود شگفت انگیز را برای ما بوجود آورده تا ما از آن استفاده کنیم هرچند در این کتاب امکان کاستیها و نواقصی وجود دارد ولی ما را باید ببخشید و اگر چنانچه این نواقص و کاستیها را دیدید، ما را در جریان آن قرار بدهید تا در آینده برای برطرف کردن آن اقدام کنیم و در آخر می گوییم برگ سبزی است تحفه درویش.
    مولفین کتاب
یک نمونه از کتاب
Scientific name: Helianthus annuus
Latine name: sunflower
23- آفتاب گردان( آفتابگردان دردوره  رشد خود نیترات زیادی را در خود ذخیره می کند؛ درضمن در زمان  گرده افشانی ممکن است که گرده های آن برای بعضی از افراد ایجاد حساسیت کند)
از خانواده  Compositae ، جنس Helianthus می باشد.
ویژگیهای فیزیکی:
گیاه یکساله آفتابگردان تا 3 متر رشد می کند . آفتابگردان به سختی سرمارا تحمل می نماید. دوره گل دهی آن از تیرماه  تا شهریورماه  و بذر آن از شهریور تا مهرماه می رسد؛ گیاه دوجنسی می باشد وگرده افشانی آن  بوسیله زنبورانجام می گیرد. گیاه دگرگشن  می باشد.آفتابگردان در خاکهای شنی، لومی رسی با زهکش خوب رشدمی کند. درضمن در خاکهای اسیدی، خنثی و قلیایی رشد می کند. این گیاه محیط بدون سایه تا کمی سایه را ترجیح می دهد. در ضمن در برابر خشکی مقاوم می باشد.
کاربرد غذایی:
بذر آفتابگردان بصورت خام یا پخته مصرف می شود. بذرمزه لذیذی دارد. آن  دارای اسیدهای چرب پر ارزشی می باشد. گاهی اوقات بذر را پودر کرده و بصورت آرد درآورده و وقتی آن با آردغله ترکیب شود یک نان  خوشمزه از آن ساخته می شود. در روسیه رقم هایی با 50% روغن را پرورش می دهند. 44 تا 72% روغن آفتابگردان ،اسیدلینولئیک می باشد. بذر آفتابگردان را جوانه دارمی کنند و بعد مصرف می کنند.  میانگین  عملکردآن در هکتار900 تا 1575 کیلوگرم دانه در هکتار می باشد؛ با اینحال عملکرد 3375 کیلوگرم در هکتار هم گزارش شده است . روغن آفتابگردان کلسترول کمی دارد و می گویند کیفیت آن با کیفیت روغن زیتون یکی می باشد. بذر برشته شده را به جای  قهوه یا نوشیدنی استفاده می کنند. از پوست آفتابگردان هم استفاده می کنند. در بذرآفتابگردان به ازاء هر 100 گرم آن ، 560کالری انرژی، 4.8% آب ، 24 گرم پروتئین، 47.3 گرم اسید چرب، 19.4 کربوهیدرات، 3.8گرم فیبر و 4گرم خاکستر، 120میلی گرم کلسیم، 837میلی گرم فسفر، 7.1 میلی گرم آهن، 30 میلی گرم  سدیم، 920 میلی گرم پتاسیم، 30 میلی گرم ویتامین  ، 1.96 میلی گرم تیامین، 0.23 میلی گرم ریبوفلاوین، 5.4 میلی گرم ویتامین  وجو دارد.
کاربرد دارویی:
از برگ آفتابگردان چایی می سازند که قابض ، ادرارآور وخلط آور می باشد. همچنین بذرهم این خاصیت را دارد و از آن برای معالجه تب های شدید بکار می رود. برگ های له شده را بصورت  ضماد بر روی زخم، تورم، نیش زدگی مار و رتیل می گذارند. از گل چایی می سازند که برای درمان   مالاریاو بیماریهای  ششی بکار می رود. سر پرگل آن اشتهاآور، مقوی و تب بر می باشدو همچنین از آن  برای درمان بیماری های ریوی استفاده می کنند. از جوشانده ریشه برای درمان دردهای رماتیسمی و ناراحتی های آن استفاده می کنند.
کاربرد دیگر:
وقتی روغن آفتابگردان را با روغن کتان مخلوط کنیم از آن صابون، رنگ ، شمع ،لاک و غیره ساخته می شود. روغن بی نظیرآن یک چرب کننده خوب است. از نهنج گل کاغذ خشک کن می سازند. از ساقه درونی آن یک کاغذ با کیفیت می سازند. مغز ساقه آن یک ماده روشنی دارد که از آن برای ساخت اسلاید میکروسکوپ واز ساقه خشک شده آن به عنوان سوختی که پتاسیم زیادی دارد استفاده می شود.از گل رنگ زرد می گیرند. یک رنگ زرشکی مایل به سیاه هم از دانه بعضی از ارقام آفتابگردان می گیرند. ترشحات ریشه آفتابگردان از رشد بعضی از گیاهان اطراف خود جلوگیری می کند .
جزئیات کاشت:
آفتابگردان درهر خاکی رشد می کند ولی باید توجه کرد که خاک باید زهکشی شده باشد. این گیاه در خاکهایی که عمیق هستند، خوب رشد می کند . جای آفتابی  را می پسندد. اگردرمحیط خاکی اش آب وجود نداشته باشد، با سیستم ریشه ای وسیعش ازآب به خوبی استفاده می کند . آفتابگردان مناطقی با باران سالیانه 20 تا400  ، دمای میانگین 6 تا 28 درجه سانتی گراد و  حدود 4.5 تا8.7 را قبول می کند. واریته های روسی آفتابگردان در 70 روز می رسند ولی اصولا 4 ماه برای رسیدن آن طول می کشد. ریشه های این گیاه تا 3 متر نفوذ می کند. در موقع برداشت وقتی رطوبت بذر12 % بود آنرا برداشت می کنید واین محصول را سالهای سال می توان در انبارنگه داشت.
تکثیر:
بذر آفتابگردان را در اواسط بهاردر زمین اصلی  می کارید. اگر می خواهید زودتر بکارید،  بدین صورت می باشد که در اوایل بهار، 2تا 3 بذر را در یک گلدان ،درون
 گلخانه بکارید . از یک کمپوست خوب برای آن استفاده کنید.  برای برداشت ، رطوبت دانه باید 12% باشد تا انبار شود و خاصیت خود ا برای چند سال حفظ کند.  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات