بررسی بازار فولاد  در جهان و  ایران

 تعداد صفحات42 ص 
 فهرستدارد
 منابعدارد

برای خرید کلیک کنید
**
فصل اول-  بازار جهانی فولاد و محصولات فولادی 
1-1)مقدمه
در این فصل به بررسی تولید، تكنولوژی ، رشد تولید فولاد در مناطق مختلف جهان  و نیز دلایل کاهش رشد تولید فولاد در کشورهای صنعتی پرداخته می شود و  در ادامه رابطه تولید فولاد با میزان درآمد کشورها مورد بررسی قرار خواهد گرفت، در نهایت با ارایه آمارهای تولید بزرگترین شركت¬های تولید‌كننده فولاد در جهان به بررسی ساختار بازار جهانی آن پرداخته خواهد شد و نیز وضعیت تجارت جهانی  فولاد و نحوه قیمت گذاری  فولاد و بورس مورد بررسی قرار می گیرد.
1-2) تولید فولاد و محصولات فولادی در جهان
امروزه در 61 كشور، 98 درصد فولاد و محصولات فولادی جهان تولید می شود .  بر اساس آمارهای منتشره از سوی IISI   میزان تولید فولاد جهان در سال 2005 میلادی بالغ بر 129/1 میلیارد تن بوده است. این میزان تولید نسبت به تولید سال 2004 بالغ بر 5.9 درصد رشد نشان می دهد. در این سال كشورهای  چین ،ژاپن و آمریكا ، تولید كنندگان عمده فولاد بودند. رشد تولید جهانی فولاد در سال 2005 ، ادامه روندی است كه در دهه اخیر به صورت مستمر ادامه داشته است. در نمودار (1) روند تولید جهانی فولاد خام طی 15 ساله اخیر ترسیم شده است.
قاره آسیا از عمده ترین نواحی تولید فولاد تلقی می شود به نحوی كه در سال 2005 بیش از نیمی از فولاد جهان در این قاره تولید شد .  در این میان چین سهم عمده را داشت. چین با تولید قریب به 340 میلیون تن فولاد ، 31 درصد فولاد جهان را تولید كرد. افزایش تولید چین باعث شده است که رشد تولید فولاد در جهان، بین سال‌های 2000 تا 2004 ، به بیش از 5 درصد برسد، در حالیکه در همین مدت، رشد تولید فولاد جهان، بدون در نظر گرفتن سهم چین، 1.68 درصد برآورد شده است. ژاپن نیز با تولید 112.5  میلیون تن فولاد از دیگر كشورهای عمده تولید كننده فولاد در آسیا محسوب می شود. ‍
از دیگر نواحی عمده تولید فولاد جهان اروپا است كه 29.4 درصد تولید جهانی در سال مذكور در این قاره صورت گرفت. نیمی از تولید فولاد اروپا در میان كشورهای عضو اتحادیه اروپا و مابقی در سایر كشورهای اروپایی صورت می گیرد. در میان كشورهای عضو اتحادیه اروپا بالاترین میزان تولید فولاد به ترتیب مربوط به كشورهای آلمان( 44.5 میلیون تن) ، ایتالیا(29.1 میلیون تن) و فرانسه (19.5 میلیون تن )بوده است.
در امریكای شمالی نیز 11.2 درصد فولاد جهان تولید شده كه بیشتر  آن در ایالات متحده (74 درصد) بوده است، در امریكای جنوبی 4درصد و در افریقا 1.6 درصد و در خاورمیانه 1.4 درصد و سرانجام در اقیانوسیه 0.8درصد فولاد جهان تولید شده است.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات